Kale Salatası Tarifi

kale salatası tarifi

Son zamanların popüler yeşilliği olan kale bitkisi ile yapılan kale salatası tarifi, yeterli miktarda tüketildiğinde zengin içeriğiyle birden çok yarar sağlıyor. Bilinçli diyetlere de büyük destek oluyor.

[start_directions]

  1. Aslında pek çok ülkede çok popüler ama bizde pek bilinmeyen bir sebze. Kıvırcık lahana görünümlü, karalahanaya benzer acımsı ve baharatlı bir tadı var.
  2. Çorbası oldukça lezzetli oluyor. Kale bitkisini tek tek yıkayın. Sapları çok sert olduğu için kullanmayacağız.
  3. Sadece yapraklarını kesip alın ve incecik doğrayıp bir kaseye koyun. Tuzu ekleyip köfte yoğurur gibi biraz yoğurun.
  4. Sert bir sebze olduğu için, böylece hem yumuşuyor hem de aroması ortaya çıkıyor. Varsa kuzu kulaklarını da yıkayıp süzdürüp doğrayarak ilave edin ve karıştırın.
  5. Sos için; bir kasede limon suyu, sirke, hardal, bal ve zeytinyağını çatalla iyice çırpın. Sonra da salatanın üzerine gezdirin.
  6. Bu salata, sosu içine çok çekmez. O yüzden 10-15 dakika bekletip, karıştırıp, nar taneleriyle süsleyip servise sunun.

[end_directions]

Kale otu ve faydaları

About author

Articles

2007’de sektör tecrübesine sahip genç ve dinamik bir girişimle Antalya’da kurulan Emtar, tarımsal üretim faaliyetlerine ilk olarak 40 dönüm kapalı sera, 40 dönüm açık arazi olarak başladı. 2010 sonu itibariyle 160 dönüm kapalı sera, 150 dönüm açık araziye ulaşan üretim alanları ile ürünlerini üretmekte ve aynı zamanda iş ortakları olan toptancı sektöründeki müşterilerine bu ürünleri dağıtmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir