Kilo verebilmek ve yağ yakmak için kendimizi çok iyi motive ettiğimizde diyete başlıyoruz. Spor salonuna yazılıyoruz ya da yaşamımıza hareket katıyoruz. Yürüyoruz, evde egzersiz yapmaya çalışıyoruz.

Ancak bazen yağ yakma konusundan çok az ya da hiç başarılı olamıyoruz. Sonunda da pes edip tekrar en başa dönüyoruz.

Yağ yakmak hiç kolay bir mücadele değil o yüzden asla vazgeçmeyin! Ancak bu süreçte yapmış olabildiğiniz bazı hatalar olabilir.

Yağ Yakamama

cok-yemek-yemek

Çok Yemek Yemek

Sağlıklı yediğinizi düşünüyorsunuz ama yine de porsiyon kontrolü yapmıyorsanız sorununuzu çözmüş olmuyorsunuz.

Kalori hesabı yapmak güzel ancak tükettiğiniz kalorinin tipi de önem kazanmaktadır. Her beden tipi farklı olmasına rağmen ideal seçimler %40 karbonhidrat, %40 protein ve %20 yağdan oluşan öğünler istenilen hedefe daha uygun ulaşmanızı sağlar.

protein-tuketimi

Protein Tüketimi

2003 yılında yapılan ve Journal of Nutrition’da yayınlanan araştırmada kiloları fazla olan iki kadın grubun aynı miktarda kalori tüketmesine rağmen her gün 128 gram protein tüketen grubun 68 gram protein tüketen gruba göre daha fazla kilo verdiği gözlenmiştir.

Yemeklerde protein tüketimi kişiyi daha fazla tok tutar.

saglikli-gidalar

Sağlıklı Gıdalar da Kalorilidir

Yediğimiz yemekler sağlıklı olsa dahi daha önce de bahsettiğimiz gibi kalorilidir. Örneğin ara öğünlerde tükettiğimiz kuruyemişleri de adet ile tüketmek gereklidir.

yogun-egzersiz-programi

Yoğun Egzersiz Programı

Başlangıçta hafif bir antremanla başlasanız dahi sonrasında antreman programınızı yoğunlaştırmalısınız. Her gün aynı ağırlık ile çalışmak size çok yarar sağlamaz. Aynı şekilde de 2 saat hafif kardiyo çalışmak da bir saatlik yoğun ağırlık kaldırma ile aynı sonucu vermez.

stres-zararlari

Stres

Stres olmak da yağ yakmanızı ve kilo vermenizi de engelleyen diğer faktörlerden bir tanesidir. Gün içerisinde hayatınıza yoga, örgü, kitap okumak gibi sizi rahatlatan aktiviteler dahil edebilirsiniz.

uykusuzluk-zararlari

Yeterince Uyumamak

Uykusuz kaldığınızda kortizol seviyesi ve insülin hassasiyetiniz de artar. Gece uykunuza özen gösterin.