SağlıkYaşam

Karın (Göbek) Yağlarını Eritememenin Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzda en rahatsız olduğumuz, değiştirmek istediğimiz bölgelerimizden ilk sıraya karın bölgemiz yerleşir. Buradaki yağları eritmek oldukça zordur. Bayağı bir çaba gerektirir.

Bu bölgedeki yağlanma aslında sağlımız açısından da en tehlike yağlanmadır aynı zamanda.  Harvard Üniversitesi’ndeki uzmanlara göre karındaki yağlar genel olarak iç organlar ile ilgili yağlanmadır. Diğer taraftan basen ve kalçada oluşan yağlanmalar ise hemen derinin altında oluşur.  Bu nedenle iç organları saran iç yağlanma tehlikelidir. Kalp hastalığı, yüksek kolesterol, tip 2 şeker hastalığı gibi problemlere yol açar. Aynı zamanda da iç organların etrafındaki yağlar aktif yağlardır (sağlığı etkileyen hormonları salgılayabilirler). Bu hormonlar da iştahı etkileyen leptin ve insülin duyarlılığını etkileyen adiponektindir. 

Karın (Göbek) Bölgesi Neden Yağlanır?

Bunun en önemli nedeni beslenmedir.  İşlenmiş gıdalar, şeker, beyaz un, doymuş yağ ve trans yağ açısından zengin bir beslenme yağ artışına sebep olur. Diğer önemli sebep ise hareketsizliktir.

Karın (Göbek) Bölgesindeki Yağları Eritemenin Nedenleri Nelerdir?

şeker zararları

1. Şeker

Şeker karın yağlarının baş sebeplerinden bir tanesidir. Şeker tüketimi kilo alımını, yemek yeme isteğini ve uyku zorluklarını artırır.

gazlı içecekler zararları

2. Gazlı ve Hazır İçecekler

Bir tane gazlı içecek tükettiğiniz takdirde vücudunuzda olması gerekenden 7 kat fazl insülin salgılanmaktadır. Ancak bu içeceklerin içerisinde bulunan diğer etken maddeler sayesinde dengelenme olur. Yine de bu sğre içerisinde oluşan fazla enerji vücudunuzda yağ olarak depolanmaya devam eder. Sonunda şeker hastalığına bir davet de açılır.

egzersiz yapılmaması zararları

3. Eksik Egzersiz

Spor yapmak inflamasyonu azaltıyor, kan şekerini düşürüyor ve karın yağlarıyla bağlantılı bütün metabolik dengesizlikleri azaltıyor.

Sadece karın egzersizleri çalışmak da işi çözmüyor. Çünkü bölgesel zayıflama mümkün değil. Bir araştırmada, 6 hafta boyunca sadece karın kaslarını çalıştıranların, bel çevresinde hiçbir incelme veya göbeğindeki yağlarda hiçbir azalma görülemedi. Aerobik egzersizin (yürüyüş, koşu, yüzme,  bisiklet vs gibi) karın bölgesindeki yağlara çok önemli azalmaya neden olduğu bir dizi araştırmada gösterildi.

Ağırlık kaldırmak, yoga yapmak vücuttaki yağsız kas kütlesini artırır. Kas hücreleri dinlenirken bile kalori harcadıklarından hem gün içinde harcanan toplam kalori miktarı artar hem de metabolizma hızlanmış olur. Bu da kilo ve yağ kaybetmeyi kolaylaştırdığı gibi ulaşılan kiloyu korumaya da yardımcı olur.

yetersiz uyku zararları

4. Yetersiz Uyku

Uykunuzu düzenli hale getirmeniz gerekiyor. Araştırmalarda yeteri kadar uyumayan insanların kilo alma eğilimlerinin daha fazla olduğu gözlenmektedir.

5. Stres

Stresli iken normalden daha fazla yemek yeme eğilimi içerisine girilebilir. Aynı zamanda kortizol hormonu yani stres hormonu bu yağları vücudumuzda depolamaktadır.

trans yağ zararları

6. Trans Yağ İçeren Yiyecekler

6 yıl süren bir araştırmada çok fazla trans yağ asidi tüketen maymunların, tekli doymamış yağ asitleri tüketen maymunlara göre %33 daha fazla göbek yağı aldığı görüldü. Trans yağ asitleri, kalp ve şeker hastalığına neden olmanın yanı sıra göbek bölgesinde yağlanmayı da arttırmaktadır.

About author

Articles

Sağlıklı yaşam ilk başta merakla başlayan daha sonra ise araştırdıkça bunu hayat felsefesi olarak tanımladığı bir süreç oldu. Tabi ki sağlık dediğimiz zaman bunun en önemli kriterlerinden birisi BESLENME
Related posts
BeslenmeFaydalarıSağlık

Yeşil Detoks: Kilo Vermenin En Sağlıklı Yolu!

Yeşil Detoks: Temelde koyu yeşillerin sularını içerek uygulanan bir tür arınma. Ispanak…
Read more
BeslenmeSağlık

Metabolizmayı Hızlandırıcı Bitkiler ve Besinler

Metabolizma, hayatımızı sürdürmek için vücudumuzda gerekli olan bir dizi kimyasal süreçler…
Read more
BeslenmeSağlık

Yağdan Kilo Vermenin Sırrı Nedir?

Kilo vermek için hepimiz çabalıyoruz, kilo verdiğimizde de seviniyoruz ancak istediğimiz…
Read more
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments