Faydaları

Marulun Faydaları

marulun faydaları

Kısa ve yeşil sebze marul boyunun tersine sağlık açısından çok büyük katkılarda bulunmaktadır. Yeşillik ailesinin en çok tüketilen üyesinden birisi olan marul insanlığın bilinen en eski sebzelerinden bir tanesidir muhtemelen.

Marulunun çıkış yeri olarak Akdeniz ve Ortadoğu olarak gösterilir ama şimdi modern dünyada bütün dünya mutfaklarında yaygın olarak yemeklerde kullanılmaktadır. Özellikle salatalarda. Ayrıca aperitif yiyeceklerin yanında yer alır, çiğ köfteden sandviçe marul mutlaka bir şekilde kendisini gösterir.

B1 ve B 12 vitaminlerini içeren marul, özellikle K ve A vitamini açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Bunun dışında potasyum açısından çok zengindir. Ayrıca magnezyum başta olmak üzere birçok mineral içerir.

Marulun Faydaları

Marulun Sağlığa Faydaları

Marulun sağlık açısından faydaları kendi türleriyle nerdeyse aynıdır. Etkili bir demir deposu olduğundan dolayı marul demir eksikliğinden kaynaklanan anemi hastalığı ve saç dökülmesine karşı bünyeyi güçlendirir. Demir aynı zamanda kan ve damar sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Bunun yanında beyne sağlıklı bir şekilde oksijen gitmesi için demir hayati önem taşır.

Marul aynı zamanda çok şaşırtıcı bir şekilde saç ve cilt sağlığını da korumaya yardımcı olabilir. İçerdiği K vitamini gebelik döneminde anne adaylarının ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında gelir.

Marulun duyunca sizinde şaşıracağınız sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralamamız mümkün:

Marulun Cilt Sağlığına Faydaları: Günlük bir miktar marul tüketimi cilt hücreleri için gerekli olan A vitaminin %100’nü karşılar. Bu durum cildin canlı kalmasını ve cilt hücrelerinin sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Cilt sağlığının sağlıklı kalması için kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesi elzemdir.  Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan madde ise potasyumdur. Potasyum yardımıyla marul cilt sağlığına katkısını destekler.

Marul cilt sağlığını sağlamanın dışında aynı zamanda düzenli olarak tüketilmesi durumunda korur. E ve C vitamini kombinasyonu açısından zengin olan marul bu özelliği sayesinde cildi zararlı güneş ışınlarından korur, ayrıca makula dejenarasyonu riskini azaltır ve katarakt hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Marulun cilde diğer bir katkısı ise temizleyici rolünün olmasıdır. Cildi toksinlerden temizleyerek cilt gözeneklerinin açılmasını ve doğal bir şekilde nemlenmesini sağlar. Bu durum özellikle kuru ciltler için çok önemlidir. Kuru ciltler özellikle kış aylarında nemlenmez ve cilt dökülmeye başlar. Fakat marul bu sorunu kısa sürede ortadan kaldırabilir.

Marul aynı zamanda bazı cilt hastalıklarıyla da mücadele edebilir, egzama ve alerji sorunları için marulu bir miktar suda kaynatın ve suyunu 10-15 dakika boyunca cildinize masaj halinde uygulayın. Bu uygulama cildinizin hastalıktan etkilenen kısmının iyileşmesini sağlayabilir.

Marul Çeşitleri

AKDENİZ MARULLARI

Marul Uyku Sorunlarını Giderebilir: Marulun etkili bir idrar söktürücü olduğu bilinir ama uyku sorununu çözdüğü çok az bilinen bir gerçektir. Akşamları bir miktar marul salatası tüketimi deliksiz bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı uyku sorunu yaşıyor iseniz düzenli olarak marul tüketmenizi öneririz.

Marulun Saç Sağlığına Faydaları: Marulun sağlık açısından birçok faydası genelde bilinir ama saç sağlığı açısından çok önemli mineraller içerdiği gerçeğini çok az kişi bilir. Marulun içerdiği bol miktardaki demir başta olmak üzere diğer mineraller ve vitaminler saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamasının yanında marul suyunun saçlara uygulanması saç dökülmesi ve kellik sorunlarına yakalanma riskini azaltabilir.

Marulun içerdiği besinler saç köklerini sağlamlaştırır ve saçlara doğal bir renk ve yumuşaklık kazandırır. Marul suyunun kafa derisine uygulanması artı kepek sorunu başta olmak üzere kaşıntı ve alerji sorunlarını ortadan kaldırabilir.

Protein Deposu Marul: Protein hem çocuklarda hem de yetişkinlerde vücudun yapı taşını oluşturur. Proteinler vücutta kas gelişimi başta olmak üzere birçok metabolik reaksiyonlar için gerekli olan besin maddelerini temin eder ve marulun %2’sini proteinler oluşturur.

Doğal Şeker İçin Marul: Şeker ve özellikle yapay olarak hazırlananlar sağlık açısından fayda yerine zarara neden olur ama her sağlıklı vücut aynı zamanda şekere ihtiyaç duymaktadır. Sebzeler birçok vitamin ve minerali sağlarlar ama çok azı marul gibi şeker içermektedir. Şeker ihtiyacınızı doğal ve en sağlıklı yollardan karşılamak için bol bol marul tüketebilirsiniz.

Demir Deposu Marul: Demir birçok organın sağlığı için önemli bir maddedir ve eksikliği bazı sağlık sorunlarına neden olur, en çok bilinen ve yaygın olanı kansızlık diğer bir ifade ile anemi hastalığıdır. Marul birçok meyve ve sebzenin içerdiği demir oranının dört katını içerir. Marul yapraklarının tam bir demir deposu olması birçok açıdan sağlığımızı korumaya yardımcı olabilir.

Marul Tarlası

MARUL BİR ÇOK YÖNDEN FAYDALI

Gebelik Döndeminde Marul: Anne adaylarının gebelik döneminde en çok ihtiyaç duydukları vitaminlerin başında K vitamini gelir. K vitamini gebelik döneminde anne adaylarında çok sık rastlanan sinirlilik haline çok iyi gelmektedir. Marulda bulunan K vitamni diğer birçok sebze ve meyveden üç kat daha fazladır.

C Vitamini Deposu Marul: C vitamini serbest radikallere karşı en etkili vitaminlerin başında gelir. Bu özelliğinden dolayı birçok hastalığa yakalanma riskini azaltırken bazı hastalıkların da tedavisinde kullanılmaktadır. Antioksidan etkisinden dolayı marul kanser hastalıklarına bile yakalanma riskini azaltır.

Marul Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Marul çok az yağ ve kalori içermektedir. Bu özelliğinden dolayı kilo vermek isteyen kişilerin bolca tükettiği sebzelerin başında gelir. Ayrıca bol tüketilmesi tokluk hissini arttırır.

Omega-3 Yağ Asitleri: Marulun içerdiği omega-3 ve omega-6 yağ asitleri genel sağlık açısından çok önemlidir. Bunun dışında beyin sağlığı için bu yağ asitleri hayati önem taşımaktadır. Bu özelliğinden dolayı özellikle çocukların gelişme döneminde zihin sağlığına ciddi anlamda katkı sağlayabilir.

Toksinleri Temizler: Marulun bol miktarda içerdiği kalite değeri çok yüksek olan mineraller bünyenin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olduğu gibi toksinlerin özellikle safra ve akciğere verdiği zararı azaltabilir.

Düşük Glisemik İndeksi: Marul çok az değerlerde kalori içermektedir ve glisemik indeksi sıfır olarak kabul edilir ve bu nedenle tüketimi kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olur.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur: Marulun içerdiği mineral, bileşen ve vitaminler çok geniş yelpazede sağlığımıza hizmet eder. Antioksidan etkisinin olması ve serbest radikallerle toksinleri bünyeden atabilmesi aynı zamanda kalp ve damar sağlığının korunmasında da çok etkili rol oynamasını sağlar.

Kolesterol ve şeker düzeyini sağlıklı düzeyde tutmayı başarması bu duruma ayrıca bir artı kazandırır.

Marul

Marulun Zararları

Marulun genel anlamda sağlık açısından faydalarından bahsettik ama bazı sebzeler ve meyveler çok yoğun besinler içerir. Marul bunlardan sadece birisidir. Bu yüzden marulun aşırı miktarlarda tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Marul belki düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında ama mutlaka az miktarlarda tüketilmesi gerekir.

  • Yabani marulun doğrudan cilde uygulanması deri veya ciltte tahrişe neden olabilir.
  • Aşırı miktarda yabani marul tüketimi çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, terleme, nefes darlığı, görme kaybı ve hatta daha büyük sorunlara neden olabilir.
  • Yabani marulun gebelik döneminde faydalı olup olmadığı konusunda farklı görüşler var, en doğrusu doktora danışarak tüketmek.
  • Prostat büyümesi ve idrar sorunu olan kişiler marul tüketimini kesmelidirler. Bunun için ayrıca doktorlarına danışabilirler.
  • Bazı marul çeşitleri alerjik büneyeye sahip olan kişilerde sorunu tetikleyebilmektedir.
  • Göz hastalıkları olan kişiler yabani marul tüketiminden uzak durmalıdırlar. Marul sorunu daha da kötüleştirecek madde içerir.
  • Yabani marul merkezi sinir sistemini etkileyebilir, bu yüzden önceden planlanmış ameliyatlardan en az 2 hafta önce tüketimi durdurulmalıdır.

Tavsiyeler

Yüksek dozda almamak suretiyle sağlıklı insanların güvenle tüketebilecekleri marul, sağlık açısından inanılmaz faydalar sağlar. Birçok hastalığa yakalanma riskini azaltan marul aynı şekilde onlarca hastalığın da tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yüzden tüketmemiz gereken besinler listesine girmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Akdeniz Marul Çeşitleri

About author

Articles

Sağlıklı yaşam ilk başta merakla başlayan daha sonra ise araştırdıkça bunu hayat felsefesi olarak tanımladığı bir süreç oldu. Tabi ki sağlık dediğimiz zaman bunun en önemli kriterlerinden birisi BESLENME
Related posts
BeslenmeFaydaları

Bugünlerde Her Yerde NEDEN KALE Görüyorsunuz.

Neden kale, görünüşe göre herkes kale içiyor,kale cipsi yiyor ve kaleyi salatalara…
Read more
BeslenmeFaydalarıSağlık

Yeşil Detoks: Kilo Vermenin En Sağlıklı Yolu!

Yeşil Detoks: Temelde koyu yeşillerin sularını içerek uygulanan bir tür arınma. Ispanak…
Read more
Faydaları

Ispanağın Faydaları

Ispanak, ‘amaranthaceae’ ailesine ait koyu yeşil yapraklı bir sebzedir. Orta ve Güneybatı…
Read more
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments