Faydaları

Kök Rezene Faydaları ve Kullanımı

kök rezene

Kök rezene: Rezene bitkisinin kökü birçok fayda içermektedir. Rezene kökünün insan vücuduna yararları herkes tarafından bilinmektedir. Kök rezene potasyum ve sodyum yönünden zengin bir bitkidir. Kök rezene maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Uzun bir ömre sahip olan rezene bitkisi özellikle Akdeniz ve Yakın Doğu olmak üzere tüm dünyada yetişmektedir. Yıl boyu bulunabilme özelliğine sahiptir. Kök rezenenin yaprakları saplı ve tüysüzdür. Rezene dik gövdeli bir bitkidir ve saplarının içi boştur, çiçekleri sarıdır ve bitki 2,5 metreye kadar uzamaktadır. Rezene bitkisinin tohumları da protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişmektedir. Kök rezene birçok şekilde kullanılmaktadır. Daha çok kaynatılarak kullanmak tercih edilmektedir. Kök rezene daha çok sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercih ettiği yemeklerde, salatalarda, çay olarak veya haşlanarak kullanılmaktadır. Kök rezene kullanımında yinede bilinçli olarak kullanmak gereklidir. Doğal olduğu için yan etkilere neden olmamaktadır. Fakat kullanım şekli ve derecesi, de önemlidir. Dozunda ve uygun bir şekilde tüketildiğinde kök rezene bir çok hastalığa iyi gelmektedir ve vücutta bir çok hastalığın oluşum riskini de azaltmaktadır.

Kök rezene faydaları:

kök rezene
  • Kök rezene, insan vücudunda iltihaplı yaralara iltihaplı yaralarda toz haline getirilerek suda kaynatıldıktan sonra vücutta bulunan yara kök rezene suyu ile yıkanır. Rezene yaprakları ve rezene kökü ise kara üzerine koyularak yaranın iyileşmesine destekleyici doğal bir yöntem kullanılır.
  • Ayrıca kişide bulunan göz zayıflığı problemleri de kök rezene kaynatılarak göze damlatılarak gözlerin güçlendirildiği söylenmektedir.
  • Kök rezene ağız ve burun enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir.ağız ve burun enfeksiyonlarına bağlı mukoza rahatsızlıklarında kişi gargara şeklinde kök rezene suyunu kullanabilir. Özellikle ağız içi iltihaplanmalarına, diş iltihaplarına iyi geldiği söylenmektedir.
  • Kök rezene kişide bulunan kabızlık problemlerine de iyi gelmektedir.bağırsakların hızlı çalışmasına fayda sağlayan kök rezene haşlanıp içildiğinde bağırsak hastalıklarında iyileşme sağlamaktadır.
  • Kök rezene ayrıca idrar söktürücü özelliğe de sahiptir. Kişide bulunan idrar tutukluklarını giderir ve diğer idrar yolları hastalıklarına iyi gelir. Kilo verdirici özelliğe de sahip olan kök rezene 6 gram kadar kıyılmış kök rezenenin 1 bardak sıcak su içerisine eklenerek 20 dakika bekletildikten sonra günde 2 bardak içilir. Kişinin uygulamış olduğu diyet programlarına destekleyici olarak kök rezene kullanması daha rahat kilo verilmesini sağlamaktadır.
  • Kişide bulunan eklem ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Anne sütünü arttırır ve anne sütünün daha kaliteli olmasına fayda sağlamaktadır.

Sap Kereviz Faydaları

About author

Articles

2007’de sektör tecrübesine sahip genç ve dinamik bir girişimle Antalya’da kurulan Emtar, tarımsal üretim faaliyetlerine ilk olarak 40 dönüm kapalı sera, 40 dönüm açık arazi olarak başladı. 2010 sonu itibariyle 160 dönüm kapalı sera, 150 dönüm açık araziye ulaşan üretim alanları ile ürünlerini üretmekte ve aynı zamanda iş ortakları olan toptancı sektöründeki müşterilerine bu ürünleri dağıtmaktadır.
Related posts
BeslenmeFaydaları

Bugünlerde Her Yerde NEDEN KALE Görüyorsunuz.

Neden kale, görünüşe göre herkes kale içiyor,kale cipsi yiyor ve kaleyi salatalara…
Read more
BeslenmeFaydalarıSağlık

Yeşil Detoks: Kilo Vermenin En Sağlıklı Yolu!

Yeşil Detoks: Temelde koyu yeşillerin sularını içerek uygulanan bir tür arınma. Ispanak…
Read more
Faydaları

Ispanağın Faydaları

Ispanak, ‘amaranthaceae’ ailesine ait koyu yeşil yapraklı bir sebzedir. Orta ve Güneybatı…
Read more
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments