BeslenmeFaydalarıSağlık

Detoks Nedir? Peki Neden Gereklidir?

Detoks Nedir

“Detoks nedir” denilince çoğumuzun aklına zayıflama sürecine başlamak geliyor. Aslında “detoks” toksinlerden arınma sürecidir. Bu süreç herkes için ihtiyaç iken sürecin uzunluğu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Günümüz şartlarında yiyecekler ile alınan tarım ilaçları , paketli gıdalar içerisindeki katkı maddeleri, kullanılan kozmetik ürünlerden(krem, şampuan, sabun, güzellik ürünleri vb.) cilt emilimi ile aldığımız kimyasallar, şehir hayatında soluduğumuz kirli hava, ev temizliğinde kullandığımız kimyasal temizleyicilerden solunum ve ten teması yoluyla aldığımız zararlı bileşenler, ağır metal içeren mutfak gereçlerinden(teflon, seramik, granit gibi) yemeklerimize ulaşan zararlı bileşikler ve dahası her bireyin uzun süreli detoksa ihtiyaç duymasına sebebiyettir. Aslında maalesef şehircilik hayatının hakim olduğu günümüzde hayatımızı bir detoks sürecindeymişçesine geçirmek durumundayız. Bunun için ilk adım iyi tarım ile üretildiğine inandığımız ve güvendiğimiz gıdaları tüketmek ve tüketirken hijyene dikkat etmektir. Sonrasında ihtiyacımız olan sürece başlamaktır.

Detokstayım Canım Yiyeyemem! Detoks Nedir

Peki güvenilir olduğuna inandığımız gıdaların temininden sonra detoks sürecini nasıl planlamalıyız?

Detoks Nedir

Yukarıda tüm bahsedilen olumsuzluklar vücudumuzu asidik yapan etkenlerden bazılarıdır ve vücut her gün bu olumsuzlukları arındırmak için çalışırken beslenme ile aldığımız diğer asidik gıdaların atımı ile de uğraşmak durumundadır. Taze sebze ve meyveler sindirim sonrasında açığa çıkardıkları elektron nedeni ile vücudu alkali yaparken, hayvansal gıdalar(et, süt, yumurta vb.) ile açığa çıkardığı protonlar nedeni ile asidik yapar. O nedenle, detoks sürecinde mümkün olduğunca sebze, meyve ve tohum(yemiş, baharat vb.) ağırlıklı beslenmek vücudun işini kolaylaştıracaktır. Ayrıca, bu süreç uzmanların ikinci beyin olarak adlandırdıkları bağırsakların da yenilenmesine yardımcı olacaktır. Çünkü sebze ve meyveler yararlı besin öğeleri yani prebiyotikleri içeren grupta yer almaktadır. Bağırsakları onaran probiyotik canlı mikroorganizmalar ise prebiyotikler olduğu sürece beslenirler ve bağırsak onarımını sağlarlar.

Vücudun sindirim ile çok meşgul edilmediği ve bağırsak rahatlığının sağlandığı bu süreçte beslenmenizde antioksidan yani oksitlenmeyi önleyici gıdaları ekstra eklemek( mor renkli gıdalar), probiyotik gıda takviyeleri almak, antioksidan içeriği yüksek ve vücudu arındıran baharatları(sumak, kekik, zerdeçal, zencefil gibi) tüketmek sizi bu süreçte avantajlı kılacaktır.

Yukarıda bahsedilen tüm detayları içeren öğünler planladığınızda ve bunu hayatınıza uyarladığınızda zaman içerisinde kendinizdeki farklılıkları göreceksiniz.

http://blog.greenada.com/sap-kereviz-suyu-celery-juice/

About author

Articles

Zamanın belirli tarihine kadar monitörün arkasında merak ettiklerim, ilgilendiklerim ya da öğrenmek istediklerim için sıradan kelimeleri arama motoruna yazarak sadece okuyan biriydim. Tüm hayatım Mart 2016 yılında, Türkiye’de tedavisi olmadığı söylenen, otoimmun hepatit olarak adlandırılan hastalığımın teşhisini almam ile değişti. O gün itibari ile durağan ve amaçsız bir hayatın bana uygun olmadığına karar verip, yapamadıklarım değil yapabileceklerim için harekete geçmeye başladım ve Amerika’da hastalığımın tedavisini bulan doktor beraberinde tedavimi yürütmeme yardımcı olacak danışmanım ile temasa geçtim. O gün hayat benim için henüz yeni başlıyordu.
Related posts
BeslenmeFaydaları

Bugünlerde Her Yerde NEDEN KALE Görüyorsunuz.

Neden kale, görünüşe göre herkes kale içiyor,kale cipsi yiyor ve kaleyi salatalara…
Read more
BeslenmeFaydalarıSağlık

Yeşil Detoks: Kilo Vermenin En Sağlıklı Yolu!

Yeşil Detoks: Temelde koyu yeşillerin sularını içerek uygulanan bir tür arınma. Ispanak…
Read more
SağlıkYaşam

Karın (Göbek) Yağlarını Eritememenin Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzda en rahatsız olduğumuz, değiştirmek istediğimiz bölgelerimizden ilk sıraya karın…
Read more
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments